Panasonic Eluga Ray 550
4.6/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.7 inches · 720×1440
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3250 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Panasonic Eluga Ray 550 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.7 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3250 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Panasonic Eluga Ray 550 at 4.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
5.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, April |
| Status | Available. Released 2018, April |
BODY | |
| Dimensions | 152.5 x 73.3 x 8.5 mm (6.00 x 2.89 x 0.33 in) |
| Weight | 152 g (5.36 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 83.8 cm2 (~75.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~282 ppi density) |
| Protection | Asahi Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT6737H |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3250 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Blue, Gold |
| Price | About 126 USD |
● Questions about this phone
When was the Panasonic Eluga Ray 550 released?
The Panasonic Eluga Ray 550 was announced 2018, April.
What is the Panasonic Eluga Ray 550's display size?
The Panasonic Eluga Ray 550 has a 5.7 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the Panasonic Eluga Ray 550 have?
The Panasonic Eluga Ray 550 comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Panasonic Eluga Ray 550 have?
The Panasonic Eluga Ray 550 is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Panasonic Eluga Ray 550 have?
The Panasonic Eluga Ray 550 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Panasonic Eluga Ray 550 battery capacity?
The Panasonic Eluga Ray 550 has a 3250 mAh battery.
Does the Panasonic Eluga Ray 550 support 5G?
No, the Panasonic Eluga Ray 550 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Panasonic Eluga Ray 550 run?
The Panasonic Eluga Ray 550 runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Panasonic Eluga Ray 550?
AppsApk's editorial team rates the Panasonic Eluga Ray 550 at 4.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.