Panasonic Eluga I9
5.4/ 10
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery2500 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Panasonic Eluga I9 is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.0 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core 1.25 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 2500 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Panasonic Eluga I9 at 5.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
7.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, December |
| Status | Available. Released 2017, December |
BODY | |
| Dimensions | 142.5 x 70.5 x 7.8 mm (5.61 x 2.78 x 0.31 in) |
| Weight | 143 g (5.04 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Micro-SIM/Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT6737 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.25 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.4 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio with RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Space grey, Champagne Gold, Blue |
| Price | About 110 USD |
● Questions about this phone
When was the Panasonic Eluga I9 released?
The Panasonic Eluga I9 was announced 2017, December.
What is the Panasonic Eluga I9's display size?
The Panasonic Eluga I9 has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Panasonic Eluga I9 have?
The Panasonic Eluga I9 comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Panasonic Eluga I9 have?
The Panasonic Eluga I9 is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Panasonic Eluga I9 have?
The Panasonic Eluga I9 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Panasonic Eluga I9 battery capacity?
The Panasonic Eluga I9 has a 2500 mAh battery.
Does the Panasonic Eluga I9 support 5G?
No, the Panasonic Eluga I9 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Panasonic Eluga I9 run?
The Panasonic Eluga I9 runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Panasonic Eluga I9?
AppsApk's editorial team rates the Panasonic Eluga I9 at 5.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.