Panasonic Eluga I7 (2019)
4.4/ 10
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- DisplayIPS LCD capacitive touchscreen · 720×1440
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Panasonic Eluga I7 (2019) is a smartphone announced 2019. Key specs include 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.5 GHz chipset, a 8 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Panasonic Eluga I7 (2019) at 4.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
4.0
camera
3.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, June |
| Status | Available. Released 2019, July |
BODY | |
| Dimensions | 148.8 x 70.9 x 9.3 mm (5.86 x 2.79 x 0.37 in) |
| Weight | 168 g (5.93 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM/Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~295 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 1.12 µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 1.12 µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio with RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold, Blue |
| Price | About 140 USD |
● Questions about this phone
When was the Panasonic Eluga I7 (2019) released?
The Panasonic Eluga I7 (2019) was announced 2019, June.
What is the Panasonic Eluga I7 (2019)'s display size?
The Panasonic Eluga I7 (2019) has a IPS LCD capacitive touchscreen display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the Panasonic Eluga I7 (2019) have?
The Panasonic Eluga I7 (2019) comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Panasonic Eluga I7 (2019) have?
The Panasonic Eluga I7 (2019) is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Panasonic Eluga I7 (2019) have?
The Panasonic Eluga I7 (2019) features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Panasonic Eluga I7 (2019) battery capacity?
The Panasonic Eluga I7 (2019) has a 4000 mAh battery.
Does the Panasonic Eluga I7 (2019) support 5G?
No, the Panasonic Eluga I7 (2019) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Panasonic Eluga I7 (2019) run?
The Panasonic Eluga I7 (2019) runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Panasonic Eluga I7 (2019)?
AppsApk's editorial team rates the Panasonic Eluga I7 (2019) at 4.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.