Panasonic Eluga X1 Pro
5.4/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.18 inches · 1080×2246
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Panasonic Eluga X1 Pro is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.18 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 3000 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Panasonic Eluga X1 Pro at 5.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat13 600/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, October |
| Status | Available. Released 2018, October |
BODY | |
| Dimensions | 155 x 75.5 x 7.9 mm (6.10 x 2.97 x 0.31 in) |
| Weight | 195 g (6.88 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM/Micro-SIM, dual stand-by) |
| Build | Stainless Steel frame |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.18 inches, 96.2 cm2 (~82.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2246 pixels, 18.7:9 ratio (~403 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo) |
| Chipset | Mediatek MT6771 Helio P60 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 16 MP, PDAF 5 MP, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Features | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 а/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot" |
FEATURES | |
| Sensors | Infrared face recognition, fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W Wireless charging |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Dark Grey, Silver |
| Price | About 388 USD |
● Questions about this phone
When was the Panasonic Eluga X1 Pro released?
The Panasonic Eluga X1 Pro was announced 2018, October.
What is the Panasonic Eluga X1 Pro's display size?
The Panasonic Eluga X1 Pro has a 6.18 inches display with 1080 x 2246 pixels resolution.
How much RAM does the Panasonic Eluga X1 Pro have?
The Panasonic Eluga X1 Pro is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Panasonic Eluga X1 Pro have?
The Panasonic Eluga X1 Pro is available with 64GB / 4GB / 128GB / 6GB of internal storage.
What camera does the Panasonic Eluga X1 Pro have?
The Panasonic Eluga X1 Pro features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Panasonic Eluga X1 Pro battery capacity?
The Panasonic Eluga X1 Pro has a 3000 mAh battery.
Does the Panasonic Eluga X1 Pro support 5G?
No, the Panasonic Eluga X1 Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Panasonic Eluga X1 Pro run?
The Panasonic Eluga X1 Pro runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Panasonic Eluga X1 Pro?
AppsApk's editorial team rates the Panasonic Eluga X1 Pro at 5.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.