Panasonic Eluga Ray 800
4.9/ 10
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Panasonic Eluga Ray 800 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 5.5 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core 1.8 GHz chipset, a 13 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Panasonic Eluga Ray 800 at 4.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
5.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, March |
| Status | Available. Released 2019, March |
BODY | |
| Dimensions | 152.8 x 75.3 x 8.6 mm (6.02 x 2.96 x 0.34 in) |
| Weight | 162 g (5.71 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gold |
| Price | About 10000 INR |
● Questions about this phone
When was the Panasonic Eluga Ray 800 released?
The Panasonic Eluga Ray 800 was announced 2019, March.
What is the Panasonic Eluga Ray 800's display size?
The Panasonic Eluga Ray 800 has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Panasonic Eluga Ray 800 have?
The Panasonic Eluga Ray 800 comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Panasonic Eluga Ray 800 have?
The Panasonic Eluga Ray 800 is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Panasonic Eluga Ray 800 have?
The Panasonic Eluga Ray 800 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Panasonic Eluga Ray 800 battery capacity?
The Panasonic Eluga Ray 800 has a 4000 mAh battery.
Does the Panasonic Eluga Ray 800 support 5G?
No, the Panasonic Eluga Ray 800 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Panasonic Eluga Ray 800 run?
The Panasonic Eluga Ray 800 runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Panasonic Eluga Ray 800?
AppsApk's editorial team rates the Panasonic Eluga Ray 800 at 4.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.