Panasonic Eluga Ray 600
5.0/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.99 inches · 5.99 inches
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Panasonic Eluga Ray 600 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.99 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Panasonic Eluga Ray 600 at 5.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
4.0
connectivity
6.0
display
4.0
design
5.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, October |
| Status | Available. Released 2018, October |
BODY | |
| Dimensions | 158.5 x 75.5 x 7.9 mm (6.24 x 2.97 x 0.31 in) |
| Weight | 158 g (5.57 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.99 inches, 92.6 cm2 (~77.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 5.99 inches, 92.6 cm2 (~77.4% screen-to-body ratio) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo) |
| Chipset | Mediatek MT6737H |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Blue, Gold |
| Price | About 112 USD |
● Questions about this phone
When was the Panasonic Eluga Ray 600 released?
The Panasonic Eluga Ray 600 was announced 2018, October.
What is the Panasonic Eluga Ray 600's display size?
The Panasonic Eluga Ray 600 has a 5.99 inches display with 5.99 inches resolution.
How much RAM does the Panasonic Eluga Ray 600 have?
The Panasonic Eluga Ray 600 comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Panasonic Eluga Ray 600 have?
The Panasonic Eluga Ray 600 is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Panasonic Eluga Ray 600 have?
The Panasonic Eluga Ray 600 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Panasonic Eluga Ray 600 battery capacity?
The Panasonic Eluga Ray 600 has a 4000 mAh battery.
Does the Panasonic Eluga Ray 600 support 5G?
No, the Panasonic Eluga Ray 600 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Panasonic Eluga Ray 600 run?
The Panasonic Eluga Ray 600 runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Panasonic Eluga Ray 600?
AppsApk's editorial team rates the Panasonic Eluga Ray 600 at 5.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.