Panasonic Eluga Z1 Pro
5.0/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.19 inches · 720×1500
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Panasonic Eluga Z1 Pro is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.19 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 4000 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Panasonic Eluga Z1 Pro at 5.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
5.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, October |
| Status | Available. Released 2018, October |
BODY | |
| Dimensions | 157.2 x 76.3 x 8.1 mm (6.19 x 3.00 x 0.32 in) |
| Weight | 169 g (5.96 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM/ Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.19 inches, 96.4 cm2 (~80.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1500 pixels (~269 ppi density) |
| Protection | Asahi Dragontrail Pro Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo) |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 13 MP, f/2.0, 27mm (wide), 1.12µm, PDAF 2 MP, f/2.8, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 а/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, hotspot" |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold, Blue |
| Price | About 221 USD |
● Questions about this phone
When was the Panasonic Eluga Z1 Pro released?
The Panasonic Eluga Z1 Pro was announced 2018, October.
What is the Panasonic Eluga Z1 Pro's display size?
The Panasonic Eluga Z1 Pro has a 6.19 inches display with 720 x 1500 pixels (~269 ppi density) resolution.
How much RAM does the Panasonic Eluga Z1 Pro have?
The Panasonic Eluga Z1 Pro is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Panasonic Eluga Z1 Pro have?
The Panasonic Eluga Z1 Pro is available with 32GB / 3GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Panasonic Eluga Z1 Pro have?
The Panasonic Eluga Z1 Pro features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Panasonic Eluga Z1 Pro battery capacity?
The Panasonic Eluga Z1 Pro has a 4000 mAh battery.
Does the Panasonic Eluga Z1 Pro support 5G?
No, the Panasonic Eluga Z1 Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Panasonic Eluga Z1 Pro run?
The Panasonic Eluga Z1 Pro runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Panasonic Eluga Z1 Pro?
AppsApk's editorial team rates the Panasonic Eluga Z1 Pro at 5.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.