Panasonic P100
6.3/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2200 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Panasonic P100 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.25 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 2200 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Panasonic P100 at 6.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, February |
| Status | Available. Released 2018, February |
BODY | |
| Dimensions | 145 x 73 x 9.9 mm (5.71 x 2.87 x 0.39 in) |
| Weight | 174.8 g (6.17 oz) |
| SIM | Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT6737 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.25 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB |
| Internal | 16GB 1GB RAM, 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 8 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gold |
| Models | P100 |
| Price | About 74 USD |
● Questions about this phone
When was the Panasonic P100 released?
The Panasonic P100 was announced 2018, February.
What is the Panasonic P100's display size?
The Panasonic P100 has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Panasonic P100 have?
The Panasonic P100 is available with 1 GB or 2 GB of RAM.
How much storage does the Panasonic P100 have?
The Panasonic P100 is available with 16GB / 1GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Panasonic P100 have?
The Panasonic P100 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Panasonic P100 battery capacity?
The Panasonic P100 has a 2200 mAh battery.
Does the Panasonic P100 support 5G?
No, the Panasonic P100 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Panasonic P100 run?
The Panasonic P100 runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Panasonic P100?
AppsApk's editorial team rates the Panasonic P100 at 6.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.