Panasonic P101
5.3/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.45 inches · 480×960
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2500 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The Panasonic P101 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.45 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 2500 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the Panasonic P101 at 5.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, April |
| Status | Available. Released 2018, April |
BODY | |
| Dimensions | 148.8 x 72 x 9.1 mm (5.86 x 2.83 x 0.36 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.45 inches, 76.7 cm2 (~71.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 960 pixels, 18:9 ratio (~197 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT6739WA (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8100 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Dark Blue, Black |
| Price | About 98 USD |
● Questions about this phone
When was the Panasonic P101 released?
The Panasonic P101 was announced 2018, April.
What is the Panasonic P101's display size?
The Panasonic P101 has a 5.45 inches display with 480 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the Panasonic P101 have?
The Panasonic P101 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Panasonic P101 have?
The Panasonic P101 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Panasonic P101 have?
The Panasonic P101 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Panasonic P101 battery capacity?
The Panasonic P101 has a 2500 mAh battery.
Does the Panasonic P101 support 5G?
No, the Panasonic P101 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Panasonic P101 run?
The Panasonic P101 runs Android 7.1 (full: Android 7.1 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Panasonic P101?
AppsApk's editorial team rates the Panasonic P101 at 5.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.