Panasonic P85 Nxt
5.1/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The Panasonic P85 Nxt is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the Panasonic P85 Nxt at 5.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
4.0
camera
6.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, October |
| Status | Available. Released 2018, November |
BODY | |
| Dimensions | 141.7 x 70.8 x 9.3 mm (5.58 x 2.79 x 0.37 in) |
| Weight | 173.8 g (6.14 oz) |
| SIM | Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1.2 (Nougat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8909 Snapdragon 210 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 304 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, AF |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio with RDS; recording |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Blue, Gold, Black |
| Price | About 98 USD |
● Questions about this phone
When was the Panasonic P85 Nxt released?
The Panasonic P85 Nxt was announced 2018, October.
What is the Panasonic P85 Nxt's display size?
The Panasonic P85 Nxt has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Panasonic P85 Nxt have?
The Panasonic P85 Nxt comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Panasonic P85 Nxt have?
The Panasonic P85 Nxt is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Panasonic P85 Nxt have?
The Panasonic P85 Nxt features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Panasonic P85 Nxt battery capacity?
The Panasonic P85 Nxt has a 4000 mAh battery.
Does the Panasonic P85 Nxt support 5G?
No, the Panasonic P85 Nxt does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Panasonic P85 Nxt run?
The Panasonic P85 Nxt runs Android 7.1 (full: Android 7.1.2 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Panasonic P85 Nxt?
AppsApk's editorial team rates the Panasonic P85 Nxt at 5.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.