Panasonic P90
5.3/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2400 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Panasonic P90 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 chipset, a 5 MP main camera, a 2400 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Panasonic P90 at 5.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, June |
| Status | Available. Released 2018, June |
BODY | |
| Dimensions | 143 x 71.8 x 9.3 mm (5.63 x 2.83 x 0.37 in) |
| Weight | 151.7 g (5.36 oz) |
| SIM | Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT6737 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Li-Ion 2400 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Blue, Gold, Black |
| Price | About 84 USD |
● Questions about this phone
When was the Panasonic P90 released?
The Panasonic P90 was announced 2018, June.
What is the Panasonic P90's display size?
The Panasonic P90 has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Panasonic P90 have?
The Panasonic P90 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Panasonic P90 have?
The Panasonic P90 is available with 16GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Panasonic P90 have?
The Panasonic P90 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Panasonic P90 battery capacity?
The Panasonic P90 has a 2400 mAh battery.
Does the Panasonic P90 support 5G?
No, the Panasonic P90 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Panasonic P90 run?
The Panasonic P90 runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Panasonic P90?
AppsApk's editorial team rates the Panasonic P90 at 5.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.