Panasonic P95
5.7/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2300 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The Panasonic P95 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 2300 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the Panasonic P95 at 5.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
6.0
design
5.0
camera
6.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, May |
| Status | Available. Released 2018, May |
BODY | |
| Dimensions | 141 x 70.5 x 8 mm (5.55 x 2.78 x 0.31 in) |
| Weight | 164 g (5.78 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~69.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1.2 (Nougat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8909 Snapdragon 210 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 304 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Li-Ion 2300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Blue, Gold, Dark Grey |
| Price | About 70 USD |
● Questions about this phone
When was the Panasonic P95 released?
The Panasonic P95 was announced 2018, May.
What is the Panasonic P95's display size?
The Panasonic P95 has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Panasonic P95 have?
The Panasonic P95 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Panasonic P95 have?
The Panasonic P95 is available with 16GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Panasonic P95 have?
The Panasonic P95 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Panasonic P95 battery capacity?
The Panasonic P95 has a 2300 mAh battery.
Does the Panasonic P95 support 5G?
No, the Panasonic P95 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Panasonic P95 run?
The Panasonic P95 runs Android 7.1 (full: Android 7.1.2 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Panasonic P95?
AppsApk's editorial team rates the Panasonic P95 at 5.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.