Plum Optimax 13
6.4/ 10
Announced 2018Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display10.1 inches · 800×1280
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery4700 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Plum Optimax 13 is a tablet announced 2018. Key specs include a 10.1 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 4700 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Plum Optimax 13 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, December |
| Status | Available. Released 2019, January |
BODY | |
| Dimensions | 250.8 x 158.8 x 10.2 mm (9.87 x 6.25 x 0.40 in) |
| Weight | 510 g (1.12 lb) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~74.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 Oreo (Go edition) |
| Chipset | Spreadtrum SC7731 |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD , up to 32 GB |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 480p@30fps |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4700 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Gold |
● Questions about this phone
When was the Plum Optimax 13 released?
The Plum Optimax 13 was announced 2018, December.
What is the Plum Optimax 13's display size?
The Plum Optimax 13 has a 10.1 inches display with 800 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Plum Optimax 13 have?
The Plum Optimax 13 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Plum Optimax 13 have?
The Plum Optimax 13 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Plum Optimax 13 have?
The Plum Optimax 13 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Plum Optimax 13 battery capacity?
The Plum Optimax 13 has a 4700 mAh battery.
Does the Plum Optimax 13 support 5G?
No, the Plum Optimax 13 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Plum Optimax 13 run?
The Plum Optimax 13 runs Android 8.0 (full: Android 8.0 Oreo (Go edition)).
What is AppsApk's rating for the Plum Optimax 13?
AppsApk's editorial team rates the Plum Optimax 13 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.