Plum Gator 5
4.7/ 10
Announced 2018Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.2 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3700 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Plum Gator 5 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.2 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 13 MP main camera, a 3700 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Plum Gator 5 at 4.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
6.0
display
4.0
design
5.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, October |
| Status | Available. Released 2018, November |
BODY | |
| Dimensions | 148 x 76.3 x 12 mm (5.83 x 3.00 x 0.47 in) |
| Weight | 210 g (7.41 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~66.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~282 ppi density) |
| Protection | Panda Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo) |
| Chipset | Mediatek MT6580 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 480p@30fps |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3700 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Orange |
● Questions about this phone
When was the Plum Gator 5 released?
The Plum Gator 5 was announced 2018, October.
What is the Plum Gator 5's display size?
The Plum Gator 5 has a 5.2 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Plum Gator 5 have?
The Plum Gator 5 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Plum Gator 5 have?
The Plum Gator 5 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Plum Gator 5 have?
The Plum Gator 5 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Plum Gator 5 battery capacity?
The Plum Gator 5 has a 3700 mAh battery.
Does the Plum Gator 5 support 5G?
No, the Plum Gator 5 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Plum Gator 5 run?
The Plum Gator 5 runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Plum Gator 5?
AppsApk's editorial team rates the Plum Gator 5 at 4.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.