Plum Link Plus
6.3/ 10
Announced 2014Discontinued
- NetworkNO CELLULAR CONNECTIVITY
- Display7.0 inches · 600×1024
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2800 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Plum Link Plus is a tablet announced 2014. Key specs include a 7.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.8 GHz chipset, a 5 MP main camera, a 2800 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Plum Link Plus at 6.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, May. Released 2014, August |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 190.4 x 119 x 7.9 mm (7.50 x 4.69 x 0.31 in) |
| Weight | 246 g (8.68 oz) |
| SIM | No |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~60.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Rockchip RK3188 |
| CPU | Quad-core 1.8 GHz |
| GPU | Mali-400 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | face detection |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | No |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
● Questions about this phone
When was the Plum Link Plus released?
The Plum Link Plus was announced 2014, May. Released 2014, August.
What is the Plum Link Plus's display size?
The Plum Link Plus has a 7.0 inches display with 600 x 1024 pixels resolution.
How much RAM does the Plum Link Plus have?
The Plum Link Plus comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Plum Link Plus have?
The Plum Link Plus is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Plum Link Plus have?
The Plum Link Plus features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Plum Link Plus battery capacity?
The Plum Link Plus has a 2800 mAh battery.
Does the Plum Link Plus support 5G?
No, the Plum Link Plus does not support 5G. Supported network technologies: No cellular connectivity.
What operating system does the Plum Link Plus run?
The Plum Link Plus runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Plum Link Plus?
AppsApk's editorial team rates the Plum Link Plus at 6.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.