Prestigio MultiPad 4 Quantum 10.1 3G
6.3/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display10.1 inches · 800×1280
- Camera2 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery7000 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Prestigio MultiPad 4 Quantum 10.1 3G is a tablet announced 2014. Key specs include a 10.1 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.6 GHz Cortex-A9 chipset, a 2 MP main camera, a 7000 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Prestigio MultiPad 4 Quantum 10.1 3G at 6.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
6.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, Q1 |
| Status | Available. Released 2014, Q1 |
BODY | |
| Dimensions | 260 x 170 x 9.5 mm (10.24 x 6.69 x 0.37 in) |
| Weight | 612 g (1.35 lb) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~66.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Rockchip RK3188 |
| CPU | Quad-core 1.6 GHz Cortex-A9 |
| GPU | Mali-400MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0 |
| GPS | No |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 7000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black/Deep Blue |
| Price | About 243 USD |
● Questions about this phone
When was the Prestigio MultiPad 4 Quantum 10.1 3G released?
The Prestigio MultiPad 4 Quantum 10.1 3G was announced 2014, Q1.
What is the Prestigio MultiPad 4 Quantum 10.1 3G's display size?
The Prestigio MultiPad 4 Quantum 10.1 3G has a 10.1 inches display with 800 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Prestigio MultiPad 4 Quantum 10.1 3G have?
The Prestigio MultiPad 4 Quantum 10.1 3G comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Prestigio MultiPad 4 Quantum 10.1 3G have?
The Prestigio MultiPad 4 Quantum 10.1 3G is available with 16GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Prestigio MultiPad 4 Quantum 10.1 3G have?
The Prestigio MultiPad 4 Quantum 10.1 3G features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the Prestigio MultiPad 4 Quantum 10.1 3G battery capacity?
The Prestigio MultiPad 4 Quantum 10.1 3G has a 7000 mAh battery.
Does the Prestigio MultiPad 4 Quantum 10.1 3G support 5G?
No, the Prestigio MultiPad 4 Quantum 10.1 3G does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Prestigio MultiPad 4 Quantum 10.1 3G run?
The Prestigio MultiPad 4 Quantum 10.1 3G runs Android 4.2 (full: Android 4.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Prestigio MultiPad 4 Quantum 10.1 3G?
AppsApk's editorial team rates the Prestigio MultiPad 4 Quantum 10.1 3G at 6.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.