Prestigio MultiPhone 8400 Duo
2.9/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.0 inches · 480×800
- Camera8 MP
- Memory4 GB
- Battery2000 mAh
- OSMicrosoft Windows Phone 8.1
Sponsored
The Prestigio MultiPhone 8400 Duo is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.0 inches display, up to 4GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, and a 2000 mAh battery. AppsApk rates the Prestigio MultiPhone 8400 Duo at 2.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
2.0
design
3.0
camera
3.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, July |
| Status | Available. Released 2014, August |
BODY | |
| Dimensions | 11 mm thickness |
| SIM | Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows Phone 8.1 |
| Chipset | Qualcomm MSM8212 Snapdragon 200 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 302 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | Yes |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 99 USD |
● Questions about this phone
When was the Prestigio MultiPhone 8400 Duo released?
The Prestigio MultiPhone 8400 Duo was announced 2014, July.
What is the Prestigio MultiPhone 8400 Duo's display size?
The Prestigio MultiPhone 8400 Duo has a 4.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the Prestigio MultiPhone 8400 Duo have?
The Prestigio MultiPhone 8400 Duo is available with 4GB of internal storage.
What camera does the Prestigio MultiPhone 8400 Duo have?
The Prestigio MultiPhone 8400 Duo features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Prestigio MultiPhone 8400 Duo battery capacity?
The Prestigio MultiPhone 8400 Duo has a 2000 mAh battery.
Does the Prestigio MultiPhone 8400 Duo support 5G?
No, the Prestigio MultiPhone 8400 Duo does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Prestigio MultiPhone 8400 Duo run?
The Prestigio MultiPhone 8400 Duo runs Microsoft Windows Phone 8.1.
What is AppsApk's rating for the Prestigio MultiPhone 8400 Duo?
AppsApk's editorial team rates the Prestigio MultiPhone 8400 Duo at 2.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.