Prestigio MultiPad 4 Quantum 9.7 Colombia
7.1/ 10
Announced 2014Available
- NetworkNO CELLULAR CONNECTIVITY
- Display9.7 inches · 1536×2048
- Camera5 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery8000 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Prestigio MultiPad 4 Quantum 9.7 Colombia is a tablet announced 2014. Key specs include a 9.7 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.6 GHz Cortex-A9 chipset, a 5 MP main camera, a 8000 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Prestigio MultiPad 4 Quantum 9.7 Colombia at 7.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
7.0
display
8.0
design
7.0
camera
8.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, Q1 |
| Status | Available. Released 2014, Q1 |
BODY | |
| Dimensions | 241.5 x 185 x 9.2 mm (9.51 x 7.28 x 0.36 in) |
| Weight | 621 g (1.37 lb) |
| SIM | No |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen |
| Size | 9.7 inches, 291.4 cm2 (~65.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1536 x 2048 pixels, 4:3 ratio (~264 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Rockchip RK3188 |
| CPU | Quad-core 1.6 GHz Cortex-A9 |
| GPU | Mali-400MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | No |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 8000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black/Deep Blue |
| Price | About 221 USD |
● Questions about this phone
When was the Prestigio MultiPad 4 Quantum 9.7 Colombia released?
The Prestigio MultiPad 4 Quantum 9.7 Colombia was announced 2014, Q1.
What is the Prestigio MultiPad 4 Quantum 9.7 Colombia's display size?
The Prestigio MultiPad 4 Quantum 9.7 Colombia has a 9.7 inches display with 1536 x 2048 pixels resolution.
How much RAM does the Prestigio MultiPad 4 Quantum 9.7 Colombia have?
The Prestigio MultiPad 4 Quantum 9.7 Colombia comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Prestigio MultiPad 4 Quantum 9.7 Colombia have?
The Prestigio MultiPad 4 Quantum 9.7 Colombia is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Prestigio MultiPad 4 Quantum 9.7 Colombia have?
The Prestigio MultiPad 4 Quantum 9.7 Colombia features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Prestigio MultiPad 4 Quantum 9.7 Colombia battery capacity?
The Prestigio MultiPad 4 Quantum 9.7 Colombia has a 8000 mAh battery.
Does the Prestigio MultiPad 4 Quantum 9.7 Colombia support 5G?
No, the Prestigio MultiPad 4 Quantum 9.7 Colombia does not support 5G. Supported network technologies: No cellular connectivity.
What operating system does the Prestigio MultiPad 4 Quantum 9.7 Colombia run?
The Prestigio MultiPad 4 Quantum 9.7 Colombia runs Android 4.2 (full: Android 4.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Prestigio MultiPad 4 Quantum 9.7 Colombia?
AppsApk's editorial team rates the Prestigio MultiPad 4 Quantum 9.7 Colombia at 7.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.