Prestigio MultiPad 4 Ultra Quad 8.0 3G
6.6/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display8.0 inches · 768×1024
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery4600 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Prestigio MultiPad 4 Ultra Quad 8.0 3G is a tablet announced 2014. Key specs include a 8.0 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 4600 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Prestigio MultiPad 4 Ultra Quad 8.0 3G at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSDPA 900 / 2100 |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, Q1 |
| Status | Available. Released 2014, Q1 |
BODY | |
| Dimensions | 204.3 x 157.2 x 9.8 mm (8.04 x 6.19 x 0.39 in) |
| Weight | 450 g (0.99 lb) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen |
| Size | 8.0 inches, 198.2 cm2 (~61.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 768 x 1024 pixels, 4:3 ratio (~160 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT8389 |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR SGX544 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 210 USD |
● Questions about this phone
When was the Prestigio MultiPad 4 Ultra Quad 8.0 3G released?
The Prestigio MultiPad 4 Ultra Quad 8.0 3G was announced 2014, Q1.
What is the Prestigio MultiPad 4 Ultra Quad 8.0 3G's display size?
The Prestigio MultiPad 4 Ultra Quad 8.0 3G has a 8.0 inches display with 768 x 1024 pixels resolution.
How much RAM does the Prestigio MultiPad 4 Ultra Quad 8.0 3G have?
The Prestigio MultiPad 4 Ultra Quad 8.0 3G comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Prestigio MultiPad 4 Ultra Quad 8.0 3G have?
The Prestigio MultiPad 4 Ultra Quad 8.0 3G is available with 16GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Prestigio MultiPad 4 Ultra Quad 8.0 3G have?
The Prestigio MultiPad 4 Ultra Quad 8.0 3G features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Prestigio MultiPad 4 Ultra Quad 8.0 3G battery capacity?
The Prestigio MultiPad 4 Ultra Quad 8.0 3G has a 4600 mAh battery.
Does the Prestigio MultiPad 4 Ultra Quad 8.0 3G support 5G?
No, the Prestigio MultiPad 4 Ultra Quad 8.0 3G does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Prestigio MultiPad 4 Ultra Quad 8.0 3G run?
The Prestigio MultiPad 4 Ultra Quad 8.0 3G runs Android 4.2 (full: Android 4.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Prestigio MultiPad 4 Ultra Quad 8.0 3G?
AppsApk's editorial team rates the Prestigio MultiPad 4 Ultra Quad 8.0 3G at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.