Prestigio MultiPhone 5504 Duo
3.1/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 540×960
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1950 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Prestigio MultiPhone 5504 Duo is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 1950 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Prestigio MultiPhone 5504 Duo at 3.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
3.0
camera
3.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014 |
| Status | Available. Released 2014 |
BODY | |
| Dimensions | 147.1 x 72.5 x 8.5 mm (5.79 x 2.85 x 0.33 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~64.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~220 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT6582M (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 8GB/1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1950 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, metal, white |
| Price | About 150 USD |
● Questions about this phone
When was the Prestigio MultiPhone 5504 Duo released?
The Prestigio MultiPhone 5504 Duo was announced 2014.
What is the Prestigio MultiPhone 5504 Duo's display size?
The Prestigio MultiPhone 5504 Duo has a 5.0 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the Prestigio MultiPhone 5504 Duo have?
The Prestigio MultiPhone 5504 Duo comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Prestigio MultiPhone 5504 Duo have?
The Prestigio MultiPhone 5504 Duo is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Prestigio MultiPhone 5504 Duo have?
The Prestigio MultiPhone 5504 Duo features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Prestigio MultiPhone 5504 Duo battery capacity?
The Prestigio MultiPhone 5504 Duo has a 1950 mAh battery.
Does the Prestigio MultiPhone 5504 Duo support 5G?
No, the Prestigio MultiPhone 5504 Duo does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Prestigio MultiPhone 5504 Duo run?
The Prestigio MultiPhone 5504 Duo runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Prestigio MultiPhone 5504 Duo?
AppsApk's editorial team rates the Prestigio MultiPhone 5504 Duo at 3.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.