Prestigio MultiPhone 5503 Duo
2.6/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 540×960
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Prestigio MultiPhone 5503 Duo is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Prestigio MultiPhone 5503 Duo at 2.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014 |
| Status | Available. Released 2014 |
BODY | |
| Dimensions | 144 x 73.3 x 10.9 mm (5.67 x 2.89 x 0.43 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~220 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6582 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 4GB/1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 8 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 150 USD |
● Questions about this phone
When was the Prestigio MultiPhone 5503 Duo released?
The Prestigio MultiPhone 5503 Duo was announced 2014.
What is the Prestigio MultiPhone 5503 Duo's display size?
The Prestigio MultiPhone 5503 Duo has a 5.0 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the Prestigio MultiPhone 5503 Duo have?
The Prestigio MultiPhone 5503 Duo comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Prestigio MultiPhone 5503 Duo have?
The Prestigio MultiPhone 5503 Duo is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Prestigio MultiPhone 5503 Duo have?
The Prestigio MultiPhone 5503 Duo features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Prestigio MultiPhone 5503 Duo battery capacity?
The Prestigio MultiPhone 5503 Duo has a 4000 mAh battery.
Does the Prestigio MultiPhone 5503 Duo support 5G?
No, the Prestigio MultiPhone 5503 Duo does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Prestigio MultiPhone 5503 Duo run?
The Prestigio MultiPhone 5503 Duo runs Android 4.2 (full: Android 4.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Prestigio MultiPhone 5503 Duo?
AppsApk's editorial team rates the Prestigio MultiPhone 5503 Duo at 2.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.