Prestigio MultiPhone 5508 Duo
2.7/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2300 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Prestigio MultiPhone 5508 Duo is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 1.7 GHz Cortex-A7 chipset, a 13 MP main camera, a 2300 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Prestigio MultiPhone 5508 Duo at 2.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014 |
| Status | Available. Released 2014 |
BODY | |
| Dimensions | 142.5 x 70.8 x 8.3 mm (5.61 x 2.79 x 0.33 in) |
| Weight | 129 g (4.55 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM/ Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | Asahi Dragontrail Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT6592 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.7 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-450MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB/1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black/metal |
● Questions about this phone
When was the Prestigio MultiPhone 5508 Duo released?
The Prestigio MultiPhone 5508 Duo was announced 2014.
What is the Prestigio MultiPhone 5508 Duo's display size?
The Prestigio MultiPhone 5508 Duo has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Prestigio MultiPhone 5508 Duo have?
The Prestigio MultiPhone 5508 Duo comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Prestigio MultiPhone 5508 Duo have?
The Prestigio MultiPhone 5508 Duo is available with 16GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Prestigio MultiPhone 5508 Duo have?
The Prestigio MultiPhone 5508 Duo features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Prestigio MultiPhone 5508 Duo battery capacity?
The Prestigio MultiPhone 5508 Duo has a 2300 mAh battery.
Does the Prestigio MultiPhone 5508 Duo support 5G?
No, the Prestigio MultiPhone 5508 Duo does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Prestigio MultiPhone 5508 Duo run?
The Prestigio MultiPhone 5508 Duo runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Prestigio MultiPhone 5508 Duo?
AppsApk's editorial team rates the Prestigio MultiPhone 5508 Duo at 2.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.