Prestigio MultiPhone 8500 Duo
2.7/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSMicrosoft Windows Phone 8.1
Sponsored
The Prestigio MultiPhone 8500 Duo is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, and a 2000 mAh battery. AppsApk rates the Prestigio MultiPhone 8500 Duo at 2.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, July |
| Status | Available. Released 2014, August |
BODY | |
| Dimensions | 8.5 mm thickness |
| SIM | Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows Phone 8.1 |
| Chipset | Qualcomm MSM8212 Snapdragon 200 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 302 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 8GB/1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | Yes |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 188 USD |
● Questions about this phone
When was the Prestigio MultiPhone 8500 Duo released?
The Prestigio MultiPhone 8500 Duo was announced 2014, July.
What is the Prestigio MultiPhone 8500 Duo's display size?
The Prestigio MultiPhone 8500 Duo has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Prestigio MultiPhone 8500 Duo have?
The Prestigio MultiPhone 8500 Duo comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Prestigio MultiPhone 8500 Duo have?
The Prestigio MultiPhone 8500 Duo is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Prestigio MultiPhone 8500 Duo have?
The Prestigio MultiPhone 8500 Duo features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Prestigio MultiPhone 8500 Duo battery capacity?
The Prestigio MultiPhone 8500 Duo has a 2000 mAh battery.
Does the Prestigio MultiPhone 8500 Duo support 5G?
No, the Prestigio MultiPhone 8500 Duo does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Prestigio MultiPhone 8500 Duo run?
The Prestigio MultiPhone 8500 Duo runs Microsoft Windows Phone 8.1.
What is AppsApk's rating for the Prestigio MultiPhone 8500 Duo?
AppsApk's editorial team rates the Prestigio MultiPhone 8500 Duo at 2.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.