Samsung Galaxy A13
Updated May 2026
- Network5G / LTE
- Display—
- Camera—
- Memory32 GB
- Battery5000 mAh
- OS—
Sponsored
The Samsung Galaxy A13 and Samsung Galaxy A13 5G are budget Android-based smartphones manufactured and designed by Samsung Electronics. The 4G LTE model was announced on March 4, 2022, while the 5G model was first announced on December 1, 2021 in the US and on August 23, 2022 around the world, making them successors to the Galaxy A12. It is also the first A1x series to have a 5G version of the device. A refreshed variant of the LTE version was made available on July 2022.
Source: spec data adapted from Wikipedia, available under CC BY-SA 4.0.
Key specifications
| Chipset | LTE: / SM-A135x: Samsung Exynos 850 (8 nm) / SM-A137: MediaTek MT6769V/CU Helio G80 (12 nm) / 5G: MediaTek MT6833 Dimensity 700 5G (7 nm) |
|---|---|
| RAM | LTE: 3GB, 4GB, 6GB RAM / 5G: 4GB RAM, 6GB RAM |
| Storage | LTE: 32GB, 64GB, 128GB / 5G: 64GB, 128GB |
| Display | LTE: 6.6 in, FHD+ / PLS IPS / V-Cut Display (1080 x 2408 pixels) / 5G: 6.5 in, HD+ / 90 Hz PLS IPS / Infinity-V Display (720 x 1600 pixels) |
| Battery | 5000 mAh |
| Charging | 15W Fast Charging |
| Weight | 195 g |
| Dimensions | LTE: 165.1 mm H / 76.5 mm W / 8.8 mm D / 5G: 164.5 mm H / 76.5 mm W / 8.8 mm D |
Design and display
The Samsung Galaxy A13 features a modern display measuring LTE: 165.1 mm H / 76.5 mm W / 8.8 mm D / 5G: 164.5 mm H / 76.5 mm W / 8.8 mm D. Display details: LTE: 6.6 in, FHD+ / PLS IPS / V-Cut Display (1080 x 2408 pixels) / 5G: 6.5 in, HD+ / 90 Hz PLS IPS / Infinity-V Display (720 x 1600 pixels). The handset weighs 195 g and is built in a Slate form factor.
Performance
Powering the Samsung Galaxy A13 is the LTE: / SM-A135x: Samsung Exynos 850 (8 nm) / SM-A137: MediaTek MT6769V/CU Helio G80 (12 nm) / 5G: MediaTek MT6833 Dimensity 700 5G (7 nm) system-on-chip. CPU configuration: LTE: / SM-A135x: Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A55 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) / SM-A137: Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) / 5G: Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55). Graphics are handled by LTE: Mali-G52 MC2 / 5G: Mali-G57 MC2. It ships with LTE: 3GB, 4GB, 6GB RAM / 5G: 4GB RAM, 6GB RAM of RAM. Storage options: LTE: 32GB, 64GB, 128GB / 5G: 64GB, 128GB.
Battery and charging
The Samsung Galaxy A13 packs a 5000 mAh battery. Charging support: 15W Fast Charging.
Connectivity
Network support: LTE: 2G, 3G, 4G LTE / 5G: 2G, 3G, 4G LTE, 5G. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot / Bluetooth 5.0, A2DP, LE / A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS. SIM configuration: Nano-SIM.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | LTE: 2G, 3G, 4G LTE / 5G: 2G, 3G, 4G LTE, 5G |
LAUNCH | |
| Announced | LTE: / 5G: |
| Status | Available. Released 2022 |
BODY | |
| Dimensions | LTE: 165.1 mm H / 76.5 mm W / 8.8 mm D / 5G: 164.5 mm H / 76.5 mm W / 8.8 mm D |
| Weight | 195 g |
| SIM | Nano-SIM |
| Build | Slate |
DISPLAY | |
| Type | LTE: 6.6 in, FHD+ / PLS IPS / V-Cut Display (1080 x 2408 pixels) / 5G: 6.5 in, HD+ / 90 Hz PLS IPS / Infinity-V Display (720 x 1600 pixels) |
PLATFORM | |
| Chipset | LTE: / SM-A135x: Samsung Exynos 850 (8 nm) / SM-A137: MediaTek MT6769V/CU Helio G80 (12 nm) / 5G: MediaTek MT6833 Dimensity 700 5G (7 nm) |
| CPU | LTE: / SM-A135x: Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A55 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) / SM-A137: Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) / 5G: Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | LTE: Mali-G52 MC2 / 5G: Mali-G57 MC2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD |
| Internal | LTE: 32GB, 64GB, 128GB / 5G: 64GB, 128GB |
SOUND | |
| Loudspeaker | Loudspeaker / 3.5mm jack / Dolby Atmos |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot / Bluetooth 5.0, A2DP, LE / A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Bluetooth | 5.x, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | 15W Fast Charging |
| Battery Type | 5000 mAh |
MISC | |
| Models | 4G: Black, Blue, Pink, White / 5G: Black, Green, Pink, Blue, Orange |