Samsung Galaxy A2 Core
3.7/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 540×960
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2600 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Samsung Galaxy A2 Core is a smartphone announced 2019. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Octa-core 1.6 GHz Cortex-A53 chipset, a 5 MP main camera, a 2600 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy A2 Core at 3.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
4.0
connectivity
4.0
display
4.0
design
4.0
camera
2.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 (Dual SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 - A260F/DS , HSDPA 850 / 900 / 2100 - A260G/DS |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - A260F/DS , LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 40(2300), 41(2500) - A260G/DS |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, April |
| Status | Available. Released 2019, April |
BODY | |
| Dimensions | 141.6 x 71 x 9.1 mm (5.57 x 2.80 x 0.36 in) |
| Weight | 142 g (5.01 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | PLS TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~220 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 Oreo (Go edition) |
| Chipset | Exynos 7870 Octa (14 nm) |
| CPU | Octa-core 1.6 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T830 MP1 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM, 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/1.9, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Blue, Red, Gold |
| Models | SM-A260F, SM-A260G |
| Price | 76 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy A2 Core released?
The Samsung Galaxy A2 Core was announced 2019, April.
What is the Samsung Galaxy A2 Core's display size?
The Samsung Galaxy A2 Core has a 5.0 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy A2 Core have?
The Samsung Galaxy A2 Core comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy A2 Core have?
The Samsung Galaxy A2 Core is available with 8GB / 1GB / 16GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy A2 Core have?
The Samsung Galaxy A2 Core features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Samsung Galaxy A2 Core battery capacity?
The Samsung Galaxy A2 Core has a 2600 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy A2 Core support 5G?
No, the Samsung Galaxy A2 Core does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy A2 Core run?
The Samsung Galaxy A2 Core runs Android 8.0 (full: Android 8.0 Oreo (Go edition)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy A2 Core?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy A2 Core at 3.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN