Samsung Galaxy A20
8.0/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.4 inches · 720×1560
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Samsung Galaxy A20 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.4 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A73 & 6x1.35 GHz Cortex-A53) chipset, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy A20 at 8.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
8.0
connectivity
8.0
display
8.0
design
8.0
camera
8.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - Canada |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300), 41(2500) LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 12(700), 13(700), 17(700), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500), 66(1700/2100) - Canada |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, March |
| Status | Available. Released 2019, April |
BODY | |
| Dimensions | 158.4 x 74.7 x 7.8 mm (6.24 x 2.94 x 0.31 in) |
| Weight | 169 g (5.96 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, plastic body |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.4 inches, 100.5 cm2 (~85.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~268 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); One UI |
| Chipset | Exynos 7884 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A73 & 6x1.35 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G71 MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 13 MP, f/1.9, 28mm (wide), AF 5 MP, f/2.2, 12mm (ultrawide) |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 15W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Deep Blue, Red, Coral Orange, Gold |
| Models | SM-A205F, SM-A205FN, SM-A205GN, SM-A205YN, SM-A205G, SM-A205W, SM-A205U |
| Price | About 218 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy A20 released?
The Samsung Galaxy A20 was announced 2019, March.
What is the Samsung Galaxy A20's display size?
The Samsung Galaxy A20 has a 6.4 inches display with 720 x 1560 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy A20 have?
The Samsung Galaxy A20 comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy A20 have?
The Samsung Galaxy A20 is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy A20 have?
The Samsung Galaxy A20 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Samsung Galaxy A20 battery capacity?
The Samsung Galaxy A20 has a 4000 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy A20 support 5G?
No, the Samsung Galaxy A20 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy A20 run?
The Samsung Galaxy A20 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy A20?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy A20 at 8.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.