Samsung Galaxy A20e
7.1/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.8 inches · 720×1560
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Samsung Galaxy A20e is a smartphone announced 2019. Key specs include a 5.8 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A73 & 6x1.35 GHz Cortex-A53) chipset, a 3000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy A20e at 7.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, April |
| Status | Available. Released 2019, May |
BODY | |
| Dimensions | 147.4 x 69.7 x 8.4 mm (5.80 x 2.74 x 0.33 in) |
| Weight | 141 g (4.97 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, plastic body |
DISPLAY | |
| Type | PLS TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.8 inches, 82.6 cm2 (~80.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~296 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); One UI |
| Chipset | Exynos 7884 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A73 & 6x1.35 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G71 MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30/60fps |
| Dual | 13 MP, f/1.9, 28mm (wide), AF 5 MP, f/2.2, 12mm (ultrawide) |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 15W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Blue, Coral |
| Models | SM-A202F |
| Price | About 197 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy A20e released?
The Samsung Galaxy A20e was announced 2019, April.
What is the Samsung Galaxy A20e's display size?
The Samsung Galaxy A20e has a 5.8 inches display with 720 x 1560 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy A20e have?
The Samsung Galaxy A20e comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy A20e have?
The Samsung Galaxy A20e is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy A20e have?
The Samsung Galaxy A20e features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Samsung Galaxy A20e battery capacity?
The Samsung Galaxy A20e has a 3000 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy A20e support 5G?
No, the Samsung Galaxy A20e does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy A20e run?
The Samsung Galaxy A20e runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy A20e?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy A20e at 7.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN