Samsung Galaxy A20s
7.0/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.5 inches · 720×1560
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Samsung Galaxy A20s is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.5 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy A20s at 7.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, September |
| Status | Available. Released 2019, October |
BODY | |
| Dimensions | 163.3 x 77.5 x 8 mm (6.43 x 3.05 x 0.31 in) |
| Weight | 183 g (6.46 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.5 inches, 103.7 cm2 (~81.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~264 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm SDM450 Snapdragon 450 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 13 MP, f/1.8, 27mm (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide) 5 MP, f/2.2, depth sensor |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 15W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Blue, Red, Green |
| Models | SM-A207F, SM-A207FN, SM-A207GN, SM-A207YN, SM-A207G, SM-A207W, SM-A207U |
| Price | About 168 USD"; |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy A20s released?
The Samsung Galaxy A20s was announced 2019, September.
What is the Samsung Galaxy A20s's display size?
The Samsung Galaxy A20s has a 6.5 inches display with 720 x 1560 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy A20s have?
The Samsung Galaxy A20s is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy A20s have?
The Samsung Galaxy A20s is available with 32GB / 3GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy A20s have?
The Samsung Galaxy A20s features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Samsung Galaxy A20s battery capacity?
The Samsung Galaxy A20s has a 4000 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy A20s support 5G?
No, the Samsung Galaxy A20s does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy A20s run?
The Samsung Galaxy A20s runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy A20s?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy A20s at 7.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN