Samsung Galaxy A40
7.9/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.9 inches · 1080×2340
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3100 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Samsung Galaxy A40 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 5.9 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (2x1.77 GHz Cortex-A73 & 6x1.59 GHz Cortex-A53) chipset, a 3100 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy A40 at 7.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
8.0
design
8.0
camera
8.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat12 600/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, March |
| Status | Available. Released 2019, April |
BODY | |
| Dimensions | 144.4 x 69.2 x 7.9 mm (5.69 x 2.72 x 0.31 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, plastic body |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.9 inches, 85.5 cm2 (~85.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~437 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Exynos 7904 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (2x1.77 GHz Cortex-A73 & 6x1.59 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G71 MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 16 MP, f/1.7, 26mm (wide), PDAF 5 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide) |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 25 MP, f/2.0, 25mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass ANT+ |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 15W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Blue, Coral |
| Models | SM-A405F, SM-A405FN, SM-A405FM |
| Price | About 220 EUR |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy A40 released?
The Samsung Galaxy A40 was announced 2019, March.
What is the Samsung Galaxy A40's display size?
The Samsung Galaxy A40 has a 5.9 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy A40 have?
The Samsung Galaxy A40 comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy A40 have?
The Samsung Galaxy A40 is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy A40 have?
The Samsung Galaxy A40 features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Samsung Galaxy A40 battery capacity?
The Samsung Galaxy A40 has a 3100 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy A40 support 5G?
No, the Samsung Galaxy A40 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy A40 run?
The Samsung Galaxy A40 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy A40?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy A40 at 7.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN