Samsung Galaxy A50s
7.7/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.4 inches · 1080×2340
- Camera48 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Samsung Galaxy A50s is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.4 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) chipset, a 48 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy A50s at 7.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
9.0
performance
7.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
8.0
camera
7.0
battery
9.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 , HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, August |
| Status | Available. Released 2019, September |
BODY | |
| Dimensions | 158.5 x 74.5 x 7.7 mm (6.24 x 2.93 x 0.30 in) |
| Weight | 169 g (5.96 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.4 inches, 100.5 cm2 (~85.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~403 ppi density) |
| Protection | Unspecified |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Exynos 9611 (10nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 48 MP, f/2.0, (wide), 1/2", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide) 5 MP, f/2.2, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 32 MP, f/2.0, 25mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes (market dependent) |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 15W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Prism Crush Black, Prism Crush White, Prism Crush Green, Prism Crush Violet2 |
| Models | SM-A507F, SM-A507FN, SM-A507GN, SM-A507FM, SM-A507YN, SM-A507W |
| Price | 315 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy A50s released?
The Samsung Galaxy A50s was announced 2019, August.
What is the Samsung Galaxy A50s's display size?
The Samsung Galaxy A50s has a 6.4 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy A50s have?
The Samsung Galaxy A50s is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy A50s have?
The Samsung Galaxy A50s is available with 64GB / 4GB / 128GB / 6GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy A50s have?
The Samsung Galaxy A50s features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the Samsung Galaxy A50s battery capacity?
The Samsung Galaxy A50s has a 4000 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy A50s support 5G?
No, the Samsung Galaxy A50s does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy A50s run?
The Samsung Galaxy A50s runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy A50s?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy A50s at 7.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.