Samsung Galaxy A53 5G
Updated May 2026
- Network5G / LTE / HSPA
- Display—
- Camera—
- Memory128 GB
- Battery5000 mAh
- OS—
Sponsored
The Samsung Galaxy A53 5G is a mid-range Android smartphone developed and manufactured by Samsung Electronics as a part of its Galaxy A series. The phone was announced on 17 March 2022 at the Samsung Galaxy Unpacked event alongside the Galaxy A33 5G and Galaxy A73 5G.
Source: spec data adapted from Wikipedia, available under CC BY-SA 4.0.
Key specifications
| Chipset | Exynos 1280 (5 nm) |
|---|---|
| RAM | 6GB, 8GB RAM |
| Storage | 128GB, 256GB |
| Display | 6.5 in / Infinity-O display, Super AMOLED, 120Hz refresh rate, 800 nits / 1080 x 2400 px resolution, 20:9 aspect ratio (~405 ppi density) / Corning Gorilla Glass 5 |
| Battery | 5000 mAh |
| Charging | Fast charging 25W |
| Weight | 189 g |
| Dimensions | 159.6 mm H / 74.8 mm W / 8.1 mm D |
Design and display
The Samsung Galaxy A53 5G features a modern display measuring 159.6 mm H / 74.8 mm W / 8.1 mm D. Display details: 6.5 in / Infinity-O display, Super AMOLED, 120Hz refresh rate, 800 nits / 1080 x 2400 px resolution, 20:9 aspect ratio (~405 ppi density) / Corning Gorilla Glass 5. The handset weighs 189 g and is built in a Slate form factor.
Performance
Powering the Samsung Galaxy A53 5G is the Exynos 1280 (5 nm) system-on-chip. CPU configuration: Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55). Graphics are handled by Mali-G68. It ships with 6GB, 8GB RAM of RAM. Storage options: 128GB, 256GB.
Battery and charging
The Samsung Galaxy A53 5G packs a 5000 mAh battery. Charging support: Fast charging 25W.
Connectivity
Network support: GSM / HSPA / LTE / 5G NR. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax - A536N Model only, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot / Bluetooth 5.1, A2DP, LE / A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS. SIM configuration: Nano-SIM.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G NR |
LAUNCH | |
| Status | Available. Released 2022 |
BODY | |
| Dimensions | 159.6 mm H / 74.8 mm W / 8.1 mm D |
| Weight | 189 g |
| SIM | Nano-SIM |
| Build | Slate |
DISPLAY | |
| Type | 6.5 in / Infinity-O display, Super AMOLED, 120Hz refresh rate, 800 nits / 1080 x 2400 px resolution, 20:9 aspect ratio (~405 ppi density) / Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| Chipset | Exynos 1280 (5 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G68 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB, 256GB |
SOUND | |
| Loudspeaker | Stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax - A536N Model only, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot / Bluetooth 5.1, A2DP, LE / A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Bluetooth | 5.x, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Fast charging 25W |
| Battery Type | 5000 mAh |
MISC | |
| Models | Awesome Black, Awesome White, Awesome Blue, Awesome Peach |