Samsung Galaxy A55 5G
Updated May 2026
- Network5G / LTE / HSPA
- Display—
- Camera—
- Memory256 GB
- Battery5000 mAh
- OSAndroid 14
Sponsored
The Samsung Galaxy A55 5G is a mid-range Android-based smartphone developed and manufactured by Samsung Electronics as a part of its Galaxy A series. It was announced on March 11, 2024 and was released four days later, alongside the Galaxy A35 5G.
Source: spec data adapted from Wikipedia, available under CC BY-SA 4.0.
Key specifications
| OS | Original: Android 14 with One UI 6.1 / Current: Android 16 with One UI 8.0 |
|---|---|
| Chipset | Exynos 1480 |
| RAM | 8 and 12GB RAM |
| Storage | 128 and 256GB |
| Display | 6.6 in / px resolution, 19.5:9 ratio (~396 ppi density) / Super AMOLED, 120Hz refresh rate, HDR10+ / Always On |
| Battery | Li-Ion 5000 mAh |
| Charging | Super Fast charging 25W |
| Weight | 213 g |
| Dimensions | 161.1 mm H / 77.4 mm W / 8.2 mm D |
Design and display
The Samsung Galaxy A55 5G features a modern display measuring 161.1 mm H / 77.4 mm W / 8.2 mm D. Display details: 6.6 in / px resolution, 19.5:9 ratio (~396 ppi density) / Super AMOLED, 120Hz refresh rate, HDR10+ / Always On. The handset weighs 213 g and is built in a Slate form factor.
Performance
Powering the Samsung Galaxy A55 5G is the Exynos 1480 system-on-chip. CPU configuration: Octa-core (4x2.7 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55). Graphics are handled by Xclipse 530. It ships with 8 and 12GB RAM of RAM. Storage options: 128 and 256GB.
Battery and charging
The Samsung Galaxy A55 5G packs a Li-Ion 5000 mAh battery. Charging support: Super Fast charging 25W.
Connectivity
Network support: GSM / HSPA / LTE / 5G. Connectivity options include Wi-Fi 6 802.11 a/b/g/n/ac/ax (dual-band, Wi-Fi Direct) / Bluetooth 5.3 (A2DP, LE). SIM configuration: Nano-SIM and eSIM or dual SIM (Nano-SIM).
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
LAUNCH | |
| Status | Available. Released 2024 |
BODY | |
| Dimensions | 161.1 mm H / 77.4 mm W / 8.2 mm D |
| Weight | 213 g |
| SIM | Nano-SIM and eSIM or dual SIM (Nano-SIM) |
| Build | Slate |
DISPLAY | |
| Type | 6.6 in / px resolution, 19.5:9 ratio (~396 ppi density) / Super AMOLED, 120Hz refresh rate, HDR10+ / Always On |
PLATFORM | |
| OS | Original: Android 14 with One UI 6.1 / Current: Android 16 with One UI 8.0 |
| Chipset | Exynos 1480 |
| CPU | Octa-core (4x2.7 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Xclipse 530 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128 and 256GB |
SOUND | |
| Loudspeaker | Stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 6 802.11 a/b/g/n/ac/ax (dual-band, Wi-Fi Direct) / Bluetooth 5.3 (A2DP, LE) |
| Bluetooth | 5.x, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Super Fast charging 25W |
| Battery Type | Li-Ion 5000 mAh |
MISC | |
| Models | Awesome Iceblue, Awesome Lilac, Awesome Lemon, Awesome Navy |