Samsung Galaxy A6 (2018)
4.9/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.6 inches · 720×1480
- Camera16 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Samsung Galaxy A6 (2018) is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.6 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 1.6 GHz Cortex-A53 chipset, a 16 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy A6 (2018) at 4.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - EMEA |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300) - EMEA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, May |
| Status | Available. Released 2018, May |
BODY | |
| Dimensions | 149.9 x 70.8 x 7.7 mm (5.90 x 2.79 x 0.30 in) |
| Weight | 162 g (5.71 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.6 inches, 79.6 cm2 (~75.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1480 pixels, 18.5:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Exynos 7870 Octa (14 nm) |
| CPU | Octa-core 1.6 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T830 MP1 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/1.7, 26mm (wide), PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 16 MP, f/1.9, 26mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic Dolby Atmos sound (headphones only) |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass ANT+ |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold, Blue, Lavender |
| Models | SM-A600F, SM-A600FN, SM-A600A, SM-A600G, SM-A600GN, SM-A600P, SM-A600N, SM-A600T1 |
| Price | About 219 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy A6 (2018) released?
The Samsung Galaxy A6 (2018) was announced 2018, May.
What is the Samsung Galaxy A6 (2018)'s display size?
The Samsung Galaxy A6 (2018) has a 5.6 inches display with 720 x 1480 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy A6 (2018) have?
The Samsung Galaxy A6 (2018) is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy A6 (2018) have?
The Samsung Galaxy A6 (2018) is available with 32GB / 3GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy A6 (2018) have?
The Samsung Galaxy A6 (2018) features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Samsung Galaxy A6 (2018) battery capacity?
The Samsung Galaxy A6 (2018) has a 3000 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy A6 (2018) support 5G?
No, the Samsung Galaxy A6 (2018) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy A6 (2018) run?
The Samsung Galaxy A6 (2018) runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy A6 (2018)?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy A6 (2018) at 4.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.