Samsung Galaxy A6+ (2018)
1.0/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.0 inches · 1080×2220
- Camera16 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3500 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Samsung Galaxy A6+ (2018) is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.0 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 chipset, a 3500 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy A6+ (2018) at 1.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
1.0
performance
1.0
connectivity
1.0
display
1.0
design
1.0
camera
1.0
battery
1.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500), 66(1700/2100) - A605G/DS |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, May |
| Status | Available. Released 2018, May |
BODY | |
| Dimensions | 160.2 x 75.7 x 7.9 mm (6.31 x 2.98 x 0.31 in) |
| Weight | 186 g (6.56 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 91.4 cm2 (~75.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2220 pixels, 18.5:9 ratio (~411 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie); One UI |
| Chipset | Qualcomm SDM450 Snapdragon 450 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 32GB 4GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 16 MP, f/1.7, 26mm (wide), PDAF 5 MP, f/1.9, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps, HDR |
| Single | 24 MP, f/1.9, 27mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic Dolby Atmos sound (headphones only) |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Infrared port | Stereo FM radio, RDS, recording |
| NFC | Yes (optional) |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold, Blue, Lavender |
| Models | SM-A605FN, SM-A605G, SM-A605F, SM-A605GN, SM-A6050, SM-A605K |
| Price | About 307 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy A6+ (2018) released?
The Samsung Galaxy A6+ (2018) was announced 2018, May.
What is the Samsung Galaxy A6+ (2018)'s display size?
The Samsung Galaxy A6+ (2018) has a 6.0 inches display with 1080 x 2220 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy A6+ (2018) have?
The Samsung Galaxy A6+ (2018) is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy A6+ (2018) have?
The Samsung Galaxy A6+ (2018) is available with 32GB / 3GB / 4GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy A6+ (2018) have?
The Samsung Galaxy A6+ (2018) features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Samsung Galaxy A6+ (2018) battery capacity?
The Samsung Galaxy A6+ (2018) has a 3500 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy A6+ (2018) support 5G?
No, the Samsung Galaxy A6+ (2018) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy A6+ (2018) run?
The Samsung Galaxy A6+ (2018) runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy A6+ (2018)?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy A6+ (2018) at 1.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN