Samsung Galaxy A6s
7.7/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.0 inches · 1080×2160
- Camera12 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery3300 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Samsung Galaxy A6s is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.0 inches display, 6 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) chipset, a 3300 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy A6s at 7.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
8.0
camera
8.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, October |
| Status | Available. Released 2018, November |
BODY | |
| Dimensions | 156.3 x 76.5 x 8.4 mm (6.15 x 3.01 x 0.33 in) |
| Weight | 183 g (6.46 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | PLS TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 92.9 cm2 (~77.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~402 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) |
| GPU | Adreno 512 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
| Dual | 12 MP, f/1.8, PDAF 5 MP, f/2.2, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 12 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass ANT+ |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Blue, Pink, Red |
| Models | SM-G6200 |
| Price | About 328 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy A6s released?
The Samsung Galaxy A6s was announced 2018, October.
What is the Samsung Galaxy A6s's display size?
The Samsung Galaxy A6s has a 6.0 inches display with 1080 x 2160 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy A6s have?
The Samsung Galaxy A6s comes with 6 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy A6s have?
The Samsung Galaxy A6s is available with 64GB / 6GB / 128GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy A6s have?
The Samsung Galaxy A6s features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Samsung Galaxy A6s battery capacity?
The Samsung Galaxy A6s has a 3300 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy A6s support 5G?
No, the Samsung Galaxy A6s does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy A6s run?
The Samsung Galaxy A6s runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy A6s?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy A6s at 7.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.