Samsung Galaxy A7 (2016)
6.4/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3300 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Samsung Galaxy A7 (2016) is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.5 inches display, 3 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 1.6 GHz Cortex-A53 Octa-core (4x1.2 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) - China chipset, a 13 MP main camera, a 3300 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Samsung Galaxy A7 (2016) at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, December |
| Status | Available. Released 2015, December |
BODY | |
| Dimensions | 151.5 x 74.1 x 7.3 mm (5.96 x 2.92 x 0.29 in) |
| Weight | 172 g (6.07 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass (Gorilla Glass 4), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~74.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1.1 (Lollipop), upgradable to 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Exynos 7580 Octa Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 (28 nm) - China |
| CPU | Octa-core 1.6 GHz Cortex-A53 Octa-core (4x1.2 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) - China |
| GPU | Mali-T720MP2 Adreno 405 - China |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) - dual SIM model only |
| Internal | 16GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/1.9, 28mm (wide), AF, OIS |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/1.9, 24mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Gold, Pink |
| Models | SM-A710F, SM-A710S, SM-A710M, SM-A710FD, SM-A710Y, SM-A7100, SM-A710L, SM-A710K, SM-A7108 |
| Price | About 208 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy A7 (2016) released?
The Samsung Galaxy A7 (2016) was announced 2015, December.
What is the Samsung Galaxy A7 (2016)'s display size?
The Samsung Galaxy A7 (2016) has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy A7 (2016) have?
The Samsung Galaxy A7 (2016) comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy A7 (2016) have?
The Samsung Galaxy A7 (2016) is available with 16GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy A7 (2016) have?
The Samsung Galaxy A7 (2016) features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Samsung Galaxy A7 (2016) battery capacity?
The Samsung Galaxy A7 (2016) has a 3300 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy A7 (2016) support 5G?
No, the Samsung Galaxy A7 (2016) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy A7 (2016) run?
The Samsung Galaxy A7 (2016) runs Android 5.1 (full: Android 5.1.1 (Lollipop), upgradable to 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy A7 (2016)?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy A7 (2016) at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.