Samsung Galaxy A7 (2018)
7.6/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.0 inches · 1080×2220
- Camera24 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3300 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Samsung Galaxy A7 (2018) is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.0 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A73 & 6x1.6 GHz Cortex-A53) chipset, a 24 MP main camera, a 3300 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy A7 (2018) at 7.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
8.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - A750F/DS, A750FN/DS HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - A750G |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300), 41(2500) - A750F/DS, A750FN/DS LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500), 66(1700/2100) - A750G |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, September |
| Status | Available. Released 2018, October |
BODY | |
| Dimensions | 159.8 x 76.8 x 7.5 mm (6.29 x 3.02 x 0.30 in) |
| Weight | 168 g (5.93 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass, plastic frame |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 91.4 cm2 (~74.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2220 pixels, 18.5:9 ratio (~411 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Exynos 7885 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A73 & 6x1.6 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G71 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 24 MP, f/1.7, 27mm (wide), PDAF 8 MP, f/2.4, 18mm (ultrawide) 5 MP, f/2.2, depth sensor |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps (gyro-EIS), 1080p@240fps, 720p@960fps |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 24 MP, f/2.0, 26mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic Dolby Atmos sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes (market dependent) |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass ANT+ |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, blue, gold, pink |
| Models | SM-A750F, SM-A750FN, SM-A750G, SM-A750GN |
| Price | About 284 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy A7 (2018) released?
The Samsung Galaxy A7 (2018) was announced 2018, September.
What is the Samsung Galaxy A7 (2018)'s display size?
The Samsung Galaxy A7 (2018) has a 6.0 inches display with 1080 x 2220 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy A7 (2018) have?
The Samsung Galaxy A7 (2018) is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy A7 (2018) have?
The Samsung Galaxy A7 (2018) is available with 64GB / 4GB / 128GB / 6GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy A7 (2018) have?
The Samsung Galaxy A7 (2018) features a 24 MP main camera. Specifications: 24 MP.
What is the Samsung Galaxy A7 (2018) battery capacity?
The Samsung Galaxy A7 (2018) has a 3300 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy A7 (2018) support 5G?
No, the Samsung Galaxy A7 (2018) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy A7 (2018) run?
The Samsung Galaxy A7 (2018) runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy A7 (2018)?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy A7 (2018) at 7.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN