Samsung Galaxy A7 Duos
5.3/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2600 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Samsung Galaxy A7 Duos is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 2600 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Samsung Galaxy A7 Duos at 5.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
4.0
design
6.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - A700YD, A700H |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 28(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - A700YD |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, January |
| Status | Available. Released 2015, February |
BODY | |
| Dimensions | 151 x 76.2 x 6.3 mm (5.94 x 3.00 x 0.25 in) |
| Weight | 141 g (4.97 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, 28mm (wide), AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.2, 23mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS/ BDS (market dependant) |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS, recording |
| NFC | Yes (A700YD) |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass ANT+ |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Pearl White, Midnight Black, Champagne Gold |
| Models | SM-A7000, SM-A7009, SM-A700H, SM-A700YD |
| Price | About 331 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy A7 Duos released?
The Samsung Galaxy A7 Duos was announced 2015, January.
What is the Samsung Galaxy A7 Duos's display size?
The Samsung Galaxy A7 Duos has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy A7 Duos have?
The Samsung Galaxy A7 Duos comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy A7 Duos have?
The Samsung Galaxy A7 Duos is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy A7 Duos have?
The Samsung Galaxy A7 Duos features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Samsung Galaxy A7 Duos battery capacity?
The Samsung Galaxy A7 Duos has a 2600 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy A7 Duos support 5G?
No, the Samsung Galaxy A7 Duos does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy A7 Duos run?
The Samsung Galaxy A7 Duos runs Android 4.4 (full: Android 4.4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy A7 Duos?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy A7 Duos at 5.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.