Samsung Galaxy A7
6.0/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2600 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Samsung Galaxy A7 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) - A700FD chipset, a 13 MP main camera, a 2600 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Samsung Galaxy A7 at 6.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - A700FD, A700F |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) - A700F |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, January |
| Status | Available. Released 2015, February |
BODY | |
| Dimensions | 151 x 76.2 x 6.3 mm (5.94 x 3.00 x 0.25 in) |
| Weight | 141 g (4.97 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Build | Aluminum frame, plastic back |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat), upgradable to 5.0.2 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 (28 nm) - A700FD |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) A700FD Octa-core (4x1.8 Cortex-A15 GHz & 4x1.3 Cortex-A7 GHz) - A700F |
| GPU | Adreno 405 - A700FD Mali-T628 MP6 - A700F |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, 28mm (wide), AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.2, 23mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS/ BDS (market dependant) |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS, recording |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass ANT+ S-Voiceb |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Pearl White, Midnight Black, Champagne Gold |
| Models | SM-A700F, SM-A700FD, SM-A700K, SM-A700L, SM-A700S, SM-A700X |
| Price | About 331 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy A7 released?
The Samsung Galaxy A7 was announced 2015, January.
What is the Samsung Galaxy A7's display size?
The Samsung Galaxy A7 has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy A7 have?
The Samsung Galaxy A7 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy A7 have?
The Samsung Galaxy A7 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy A7 have?
The Samsung Galaxy A7 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Samsung Galaxy A7 battery capacity?
The Samsung Galaxy A7 has a 2600 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy A7 support 5G?
No, the Samsung Galaxy A7 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy A7 run?
The Samsung Galaxy A7 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.4 (KitKat), upgradable to 5.0.2 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy A7?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy A7 at 6.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.