Samsung Galaxy A71
6.4/ 10
Announced 2019Coming soon
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.7 inches · 1080×2400
- Camera64 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery4500 mAh
- OSAndroid 10.0
Sponsored
The Samsung Galaxy A71 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.7 inches display, 6 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 470 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 470 Silver) chipset, a 64 MP main camera, a 4500 mAh battery, and runs Android 10.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy A71 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, December |
| Status | Coming soon. Exp. release 2020, January 31 |
BODY | |
| Dimensions | 163.6 x 76 x 7.7 mm (6.44 x 2.99 x 0.30 in) |
| Weight | 179 g (6.31 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic back, plastic frame |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.7 inches, 108.4 cm2 (~87.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~393 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 10.0; One UI 2 |
| Chipset | Qualcomm SDM730 Snapdragon 730 (8 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 470 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 470 Silver) |
| GPU | Adreno 618 |
MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Quad | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.7", 0.8µm, PDAF 12 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide) 5 MP, f/2.4, (wide), dedicated macro camera 5 MP, f/2.2, 1/5.0", 1.12µm, depth sensor"; |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 32 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm " |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes (market dependent) |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 25W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Prism, Crush Black, Silver, Blue, Pink |
| Models | SM-A715F, SM-A715FN, SM-A715GM, SM-A715MN, SM-A7150, SM-A715W |
| Price | About $ 552.90"; |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy A71 released?
The Samsung Galaxy A71 was announced 2019, December.
What is the Samsung Galaxy A71's display size?
The Samsung Galaxy A71 has a 6.7 inches display with 1080 x 2400 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy A71 have?
The Samsung Galaxy A71 is available with 6 GB or 8 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy A71 have?
The Samsung Galaxy A71 is available with 128GB / 6GB / 8GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy A71 have?
The Samsung Galaxy A71 features a 64 MP main camera. Specifications: 64 MP.
What is the Samsung Galaxy A71 battery capacity?
The Samsung Galaxy A71 has a 4500 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy A71 support 5G?
No, the Samsung Galaxy A71 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy A71 run?
The Samsung Galaxy A71 runs Android 10.0 (full: Android 10.0).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy A71?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy A71 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.