Samsung Galaxy A8 (2018)
7.4/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.6 inches · 1080×2220
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The Samsung Galaxy A8 (2018) is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.6 inches display, 4 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A73 & 6x1.6 GHz Cortex-A53) chipset, a 16 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the Samsung Galaxy A8 (2018) at 7.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
8.0
design
8.0
camera
8.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500), 66(1700/2100) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat11 600/75 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, December |
| Status | Available. Released 2018, January |
BODY | |
| Dimensions | 149.2 x 70.6 x 8.4 mm (5.87 x 2.78 x 0.33 in) |
| Weight | 172 g (6.07 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass (Gorilla Glass 4), back glass (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.6 inches, 79.6 cm2 (~75.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2220 pixels, 18.5:9 ratio (~441 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1.1 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie); One UI |
| Chipset | Exynos 7885 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A73 & 6x1.6 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G71 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 4GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/2.8”, 1.12µm, PDAF";i |
SELFIE CAMERA | |
| Dual | 16 MP, f/1.9, 27mm (wide), 1/3.1", 1.0µm 8 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/4", 1.12µm"; |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, orchid grey, gold, blue |
| Models | SM-A530F, SM-A530F, SM-A530K, SM-A530L, SM-A530S, SM-A530N, SM-A530W |
| Price | About 296 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy A8 (2018) released?
The Samsung Galaxy A8 (2018) was announced 2017, December.
What is the Samsung Galaxy A8 (2018)'s display size?
The Samsung Galaxy A8 (2018) has a 5.6 inches display with 1080 x 2220 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy A8 (2018) have?
The Samsung Galaxy A8 (2018) comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy A8 (2018) have?
The Samsung Galaxy A8 (2018) is available with 32GB / 4GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy A8 (2018) have?
The Samsung Galaxy A8 (2018) features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Samsung Galaxy A8 (2018) battery capacity?
The Samsung Galaxy A8 (2018) has a 3000 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy A8 (2018) support 5G?
No, the Samsung Galaxy A8 (2018) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy A8 (2018) run?
The Samsung Galaxy A8 (2018) runs Android 7.1 (full: Android 7.1.1 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy A8 (2018)?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy A8 (2018) at 7.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN