Samsung Galaxy A8 Duos
6.6/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.7 inches · 1080×1920
- Camera16 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3050 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Samsung Galaxy A8 Duos is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.7 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A53 & 4x1.3 GHz Cortex-A53) - A800Y chipset, a 16 MP main camera, a 3050 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Samsung Galaxy A8 Duos at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
6.0
design
7.0
camera
5.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - A800F, A800Y |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 40(2300) - A800F |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, August |
| Status | Available. Released 2015, August |
BODY | |
| Dimensions | 158 x 76.8 x 5.9 mm (6.22 x 3.02 x 0.23 in) |
| Weight | 151 g (5.33 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 89.6 cm2 (~73.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~386 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 (28 nm) - A800Y |
| CPU | Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A53 & 4x1.3 GHz Cortex-A53) - A800Y Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A15 & 4x1.3 GHz Cortex-A7) - A800F |
| GPU | Adreno 405 - A800Y Mali-T628 MP6 - A800F |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/1.9, 31mm (standard), AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/1.9, 23mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS/ BDS (market dependant) |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS, recording |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity, compass ANT+ |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3050 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Pearl White, Midnight Black, Champagne Gold |
| Models | SM-A8000, SM-A800F, SM-A800Y, SM-A800I, SM-A800IZ, SM-A800S, SM-A800YZ |
| Price | About 308 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy A8 Duos released?
The Samsung Galaxy A8 Duos was announced 2015, August.
What is the Samsung Galaxy A8 Duos's display size?
The Samsung Galaxy A8 Duos has a 5.7 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy A8 Duos have?
The Samsung Galaxy A8 Duos comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy A8 Duos have?
The Samsung Galaxy A8 Duos is available with 32GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy A8 Duos have?
The Samsung Galaxy A8 Duos features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Samsung Galaxy A8 Duos battery capacity?
The Samsung Galaxy A8 Duos has a 3050 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy A8 Duos support 5G?
No, the Samsung Galaxy A8 Duos does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy A8 Duos run?
The Samsung Galaxy A8 Duos runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy A8 Duos?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy A8 Duos at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.