Samsung Galaxy A8 Star (A9 Star)
5.4/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.3 inches · 1080×2220
- Camera24 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3700 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Samsung Galaxy A8 Star (A9 Star) is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.3 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) chipset, a 24 MP main camera, a 3700 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy A8 Star (A9 Star) at 5.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA - China |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - Global LTE band 1(2100), 3(1800), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - China |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat9 450/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, June |
| Status | Available. Released 2018, June |
BODY | |
| Dimensions | 162.4 x 77 x 7.6 mm (6.39 x 3.03 x 0.30 in) |
| Weight | 191 g (6.74 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.3 inches, 100.7 cm2 (~80.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2220 pixels, 18.5:9 ratio (~392 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie); One UI |
| Chipset | Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) |
| GPU | Adreno 512 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
| Single | 24 MP, f/1.7 16 MP, f/1.7, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 24 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic Dolby Atmos sound (headphones only) |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass ANT+ |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 15W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3700 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | SM-G885F, SM-G8850, SM-G885Y |
| Price | About 383 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy A8 Star (A9 Star) released?
The Samsung Galaxy A8 Star (A9 Star) was announced 2018, June.
What is the Samsung Galaxy A8 Star (A9 Star)'s display size?
The Samsung Galaxy A8 Star (A9 Star) has a 6.3 inches display with 1080 x 2220 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy A8 Star (A9 Star) have?
The Samsung Galaxy A8 Star (A9 Star) is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy A8 Star (A9 Star) have?
The Samsung Galaxy A8 Star (A9 Star) is available with 64GB / 4GB / 6GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy A8 Star (A9 Star) have?
The Samsung Galaxy A8 Star (A9 Star) features a 24 MP main camera. Specifications: 24 MP.
What is the Samsung Galaxy A8 Star (A9 Star) battery capacity?
The Samsung Galaxy A8 Star (A9 Star) has a 3700 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy A8 Star (A9 Star) support 5G?
No, the Samsung Galaxy A8 Star (A9 Star) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy A8 Star (A9 Star) run?
The Samsung Galaxy A8 Star (A9 Star) runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy A8 Star (A9 Star)?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy A8 Star (A9 Star) at 5.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN