Samsung Galaxy A8
6.7/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.7 inches · 1080×1920
- Camera16 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3050 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Samsung Galaxy A8 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.7 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A53 & 4x1.3 GHz Cortex-A53) chipset, a 16 MP main camera, a 3050 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Samsung Galaxy A8 at 6.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, July |
| Status | Available. Released 2015, August |
BODY | |
| Dimensions | 158 x 76.8 x 5.9 mm (6.22 x 3.02 x 0.23 in) |
| Weight | 151 g (5.33 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Build | Front glass, aluminum frame, plastic back |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 89.6 cm2 (~73.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~386 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1.1 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A53 & 4x1.3 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/1.9, 31mm (standard), AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/1.9, 23mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS/ BDS (market dependant) |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS, recording |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity, compass ANT+ |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3050 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Pearl White, Midnight Black, Champagne Gold |
| Models | SM-A8000, SM-A800F |
| Price | About 275 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy A8 released?
The Samsung Galaxy A8 was announced 2015, July.
What is the Samsung Galaxy A8's display size?
The Samsung Galaxy A8 has a 5.7 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy A8 have?
The Samsung Galaxy A8 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy A8 have?
The Samsung Galaxy A8 is available with 32GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy A8 have?
The Samsung Galaxy A8 features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Samsung Galaxy A8 battery capacity?
The Samsung Galaxy A8 has a 3050 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy A8 support 5G?
No, the Samsung Galaxy A8 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy A8 run?
The Samsung Galaxy A8 runs Android 5.1 (full: Android 5.1.1 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy A8?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy A8 at 6.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN