Samsung Galaxy A80
8.6/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.7 inches · 1080×2400
- Camera48 MP
- Memory8 GB RAM
- Battery3700 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Samsung Galaxy A80 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.7 inches display, 8 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 470 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 470 Silver) chipset, a 48 MP main camera, a 3700 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy A80 at 8.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
9.0
performance
8.0
connectivity
9.0
display
8.0
design
9.0
camera
9.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 20(800), 26(850), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500), 66(1700/2100) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat11 600/75 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, April |
| Status | Available. Released 2019, May |
BODY | |
| Dimensions | 165.2 x 76.5 x 9.3 mm (6.50 x 3.01 x 0.37 in) |
| Weight | 220 g (7.76 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass (Gorilla Glass 3), back glass (Gorilla Glass 6), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.7 inches, 108.4 cm2 (~85.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~393 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); One UI |
| Chipset | Qualcomm SDM730 Snapdragon 730 (8 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 470 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 470 Silver) |
| GPU | Adreno 618 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 48 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 12mm (ultrawide), 1.12µm TOF 3D camera, f/1.2, 30mm"; |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30/60fps (gyro-EIS) |
| Single | Motorized pop-up rotating main camera module |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No Active noise cancellation with dedicated mic Dolby Atmos sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass ANT+ |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 25W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3700 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Angel Gold, Ghost White, Phantom Black |
| Models | SM-A805F |
| Price | About 711 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy A80 released?
The Samsung Galaxy A80 was announced 2019, April.
What is the Samsung Galaxy A80's display size?
The Samsung Galaxy A80 has a 6.7 inches display with 1080 x 2400 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy A80 have?
The Samsung Galaxy A80 comes with 8 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy A80 have?
The Samsung Galaxy A80 is available with 128GB / 8GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy A80 have?
The Samsung Galaxy A80 features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the Samsung Galaxy A80 battery capacity?
The Samsung Galaxy A80 has a 3700 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy A80 support 5G?
No, the Samsung Galaxy A80 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy A80 run?
The Samsung Galaxy A80 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy A80?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy A80 at 8.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.