Samsung Galaxy A9 (2016)
5.4/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.0 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Samsung Galaxy A9 (2016) is a smartphone announced 2015. Key specs include a 6.0 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A72 & 4x1.2 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Samsung Galaxy A9 (2016) at 5.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
6.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, December |
| Status | Available. Released 2016, January |
BODY | |
| Dimensions | 161.7 x 80.9 x 7.4 mm (6.37 x 3.19 x 0.29 in) |
| Weight | 200 g (7.05 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass (Gorilla Glass 4), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 99.2 cm2 (~75.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~367 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1.1 (Lollipop), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8976 Snapdragon 652 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A72 & 4x1.2 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 510 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/1.9, 28mm (wide), 1/3", 1.12µm, AF, OIS" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/1.9, 24mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS/ BDS (market dependant) |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS, recording |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Pearl White, Midnight Black, Champagne Gold, Pink |
| Models | SM-A900F, SM-A9000 |
| Price | About 219 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy A9 (2016) released?
The Samsung Galaxy A9 (2016) was announced 2015, December.
What is the Samsung Galaxy A9 (2016)'s display size?
The Samsung Galaxy A9 (2016) has a 6.0 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy A9 (2016) have?
The Samsung Galaxy A9 (2016) comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy A9 (2016) have?
The Samsung Galaxy A9 (2016) is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy A9 (2016) have?
The Samsung Galaxy A9 (2016) features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Samsung Galaxy A9 (2016) battery capacity?
The Samsung Galaxy A9 (2016) has a 4000 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy A9 (2016) support 5G?
No, the Samsung Galaxy A9 (2016) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy A9 (2016) run?
The Samsung Galaxy A9 (2016) runs Android 5.1 (full: Android 5.1.1 (Lollipop), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy A9 (2016)?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy A9 (2016) at 5.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.