Samsung Galaxy A9 (2018)
8.7/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.3 inches · 1080×2220
- Camera24 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery3800 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Samsung Galaxy A9 (2018) is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.3 inches display, 6 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) chipset, a 24 MP main camera, a 3800 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy A9 (2018) at 8.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
9.0
performance
8.0
connectivity
9.0
display
9.0
design
9.0
camera
9.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 20(800), 26(850), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500), 66(1700/2100) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat9 450/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, October |
| Status | Available. Released 2018, November |
BODY | |
| Dimensions | 162.5 x 77 x 7.8 mm (6.40 x 3.03 x 0.31 in) |
| Weight | 183 g (6.46 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.3 inches, 100.2 cm2 (~80.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2220 pixels, 18.5:9 ratio (~393 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) |
| GPU | Adreno 512 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 6GB RAM, 64GB 8GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Quad | 24 MP, f/1.7, 27mm (wide), 1/2.8", 0.9µm, PDAF 10 MP f/2.4, 52mm, (telephoto), 1/3.9", 1.0µm, 2x optical zoom 8 MP, f/2.4, 12mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 5 MP, f/2.2, 24mm (wide), 1/5.0", 1.12µm, depth sensor";i: |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 24 MP, f/2.0, 27mm (wide), 1/2.8", 0.9µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic Dolby Atmos |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass ANT+ |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Caviar Black, Lemonade Blue, Bubblegum Pink |
| Models | SM-A920F, SM-A9200 |
| Price | About 383 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy A9 (2018) released?
The Samsung Galaxy A9 (2018) was announced 2018, October.
What is the Samsung Galaxy A9 (2018)'s display size?
The Samsung Galaxy A9 (2018) has a 6.3 inches display with 1080 x 2220 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy A9 (2018) have?
The Samsung Galaxy A9 (2018) is available with 6 GB or 8 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy A9 (2018) have?
The Samsung Galaxy A9 (2018) is available with 64GB / 6GB / 8GB / 128GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy A9 (2018) have?
The Samsung Galaxy A9 (2018) features a 24 MP main camera. Specifications: 24 MP.
What is the Samsung Galaxy A9 (2018) battery capacity?
The Samsung Galaxy A9 (2018) has a 3800 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy A9 (2018) support 5G?
No, the Samsung Galaxy A9 (2018) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy A9 (2018) run?
The Samsung Galaxy A9 (2018) runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy A9 (2018)?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy A9 (2018) at 8.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN