Samsung Galaxy A90 5G
8.1/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- Network5G / LTE / HSPA
- Display6.7 inches · 1080×2400
- Camera48 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery4500 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Samsung Galaxy A90 5G is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.7 inches display, 6 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) chipset, a 48 MP main camera, a 4500 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy A90 5G at 8.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
8.0
connectivity
8.0
display
9.0
design
8.0
camera
7.0
battery
9.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| 5G | 5G NSA / Sub6 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, September |
| Status | Available. Released 2019, September |
BODY | |
| Dimensions | 164.8 x 76.4 x 8.4 mm (6.49 x 3.01 x 0.33 in) |
| Weight | 206 g (7.27 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.7 inches, 108.4 cm2 (~86.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~393 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); One UI |
| Chipset | Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 512 GB (6GB model only) |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 48 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 12mm (ultrawide), 1.12µm 5 MP, f/2.2, depth sensor"; |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 32 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No Active noise cancellation with dedicated mic Dolby Atmos sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 25W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black |
| Models | SM-A908F, SM-A908N, SM-A908B |
| Price | 750 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy A90 5G released?
The Samsung Galaxy A90 5G was announced 2019, September.
What is the Samsung Galaxy A90 5G's display size?
The Samsung Galaxy A90 5G has a 6.7 inches display with 1080 x 2400 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy A90 5G have?
The Samsung Galaxy A90 5G is available with 6 GB or 8 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy A90 5G have?
The Samsung Galaxy A90 5G is available with 128GB / 6GB / 8GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy A90 5G have?
The Samsung Galaxy A90 5G features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the Samsung Galaxy A90 5G battery capacity?
The Samsung Galaxy A90 5G has a 4500 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy A90 5G support 5G?
Yes, the Samsung Galaxy A90 5G supports 5G networks.
What operating system does the Samsung Galaxy A90 5G run?
The Samsung Galaxy A90 5G runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy A90 5G?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy A90 5G at 8.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN