Samsung Galaxy Ace 3
4.6/ 10
Announced 2013Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.0 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- BatteryRemovable Li-Ion 1500 (3G) / 1800 (LTE) mAh battery
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Samsung Galaxy Ace 3 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.0 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 (3G) / Dual-core 1.2 GHz Krait (LTE) chipset, a 5 MP main camera, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Samsung Galaxy Ace 3 at 4.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
5.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all versions |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 - S7270, S7272 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - S7275 |
| Speed | HSPA 42.2(14.4 - 3G)/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, June |
| Status | Available. Released 2013, July |
BODY | |
| Dimensions | 121.2 x 62.7 x 9.8 mm (3G) / 121.2 x 62.7 x 10 mm (LTE) |
| Weight | 115 g (3G) / 119.5 g (LTE) (4.06 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~59.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Broadcom BCM21664 (3G) / Qualcomm MSM8930 Snapdragon 400 (28 nm) (LTE) |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 (3G) / Dual-core 1.2 GHz Krait (LTE) |
| GPU | Broadcom VideoCore IV (3G) / Adreno 305 (LTE) |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM (3G), 8GB 1GB RAM (LTE) |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.6, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| NFC | Yes (LTE model only) |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1500 (3G) / 1800 (LTE) mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Dark Red |
| Models | GT-S7272, GT-S7275, GT-S7275R, GT-S720, GT-S7270 |
| Price | About 144 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Ace 3 released?
The Samsung Galaxy Ace 3 was announced 2013, June.
What is the Samsung Galaxy Ace 3's display size?
The Samsung Galaxy Ace 3 has a 4.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Ace 3 have?
The Samsung Galaxy Ace 3 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Ace 3 have?
The Samsung Galaxy Ace 3 is available with 4GB / 1GB / 8GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Ace 3 have?
The Samsung Galaxy Ace 3 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
Does the Samsung Galaxy Ace 3 support 5G?
No, the Samsung Galaxy Ace 3 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy Ace 3 run?
The Samsung Galaxy Ace 3 runs Android 4.2 (full: Android 4.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Ace 3?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Ace 3 at 4.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.