Samsung Galaxy Ace 4 LTE G313
3.9/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4GB · 480×800
- CameraLED flash
- Memory1 GB RAM
- Battery1800 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Samsung Galaxy Ace 4 LTE G313 is a smartphone announced 2014. Key specs include 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Dual-core 1.2 GHz chipset, a 1800 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Samsung Galaxy Ace 4 LTE G313 at 3.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
4.0
design
4.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, June |
| Status | Available. Released 2014, August |
BODY | |
| Dimensions | 121.4 x 62.9 x 11 mm (4.78 x 2.48 x 0.43 in) |
| Weight | 130.3 g (4.59 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4GB |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
| Quad | LED flash, panorama |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Iris Charcoal, Classic White |
| Models | SM-G313F |
| Price | About 278 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Ace 4 LTE G313 released?
The Samsung Galaxy Ace 4 LTE G313 was announced 2014, June.
What is the Samsung Galaxy Ace 4 LTE G313's display size?
The Samsung Galaxy Ace 4 LTE G313 has a 4GB display with 480 x 800 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Ace 4 LTE G313 have?
The Samsung Galaxy Ace 4 LTE G313 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Ace 4 LTE G313 have?
The Samsung Galaxy Ace 4 LTE G313 is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What is the Samsung Galaxy Ace 4 LTE G313 battery capacity?
The Samsung Galaxy Ace 4 LTE G313 has a 1800 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Ace 4 LTE G313 support 5G?
No, the Samsung Galaxy Ace 4 LTE G313 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy Ace 4 LTE G313 run?
The Samsung Galaxy Ace 4 LTE G313 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Ace 4 LTE G313?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Ace 4 LTE G313 at 3.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.